Школа №25 ім. М.О.Щорса м.Житомира
 Українська версіяРусская версия17.02.19 3:10  
Колектив ліцею > Кафедра вчителів української мови і літератури, російської мови та зарубіжної літератури

Об’єднання виконує роль науково-методичної лабораторії, де реалізується науково-дослідницька робота як ліцеїстів, так і педагогів. Керуючись у своїй роботі творчо-пошуковим методом навчання, вчителі об'єднання вирішують спільну проблему – “Результативність цілісної інтенсифікації навчально-виховної роботи в самореалізації учнів".

Реалізація проблеми можлива тільки шляхом досліджень, пошуків, глибинного вивчення предмету на засадах науково-практичної роботи.

Вчителі української мови і літератури:
Янчук І.Б., Бережанська І.М., Білик Н.О., Липчук Н.П., Мазяр О.Г., Пономарьова Г.А., Савельєва Г.К.

Так, кафедра вчителів української мови та літератури взяла участь у Всеукраїнській науково-методичній конференції за темою: "Інноваційні технології викладання української мови та літератури в школах і ВНЗ: проблеми та пошуки" (делеговані вчителі Липчук Н.П., Янчук І.Б.). Розглянуті конференцією питання та поставлені задачі стали об’єктом обговорення на засіданні науково-методичного об'єднання, де з доповіддю "Застосування новітніх технологій на уроках мови та літератури" виступила директор ліцею Пономарьова Г.А.

Плідною і почесною була учителів кафедри української мови та літератури у Міській науково-практичній конференції, приуроченій до Дня рідної мови. Були присутні методисти міського та обласного відділів освіти, ОІПП, учителів української мови та літератури, зарубіжної літератури всіх шкіл, ліцеїв, гімназій м.Житомира.

Роль головуючого на конференції доручено було директорові ліцею № 25 Пономарьовій Г.А.

На організованій виставці творчих робіт учнів міста достойно виглядали і роботи ліцеїстів нашого навчального закладу. А це твори різних жанрів (поезія, проза, журналістика), приурочені 150-річчю від дня народження І.Я.Франка, що є свідченням наполегливої роботи і учнів, і їх наставників. Готується до друку науково-методичний збірник матеріалів конференції, куди ввійде стаття "Елементи творчо - пошукової роботи на уроках української мови (практично)" (Янчук І.Б.)

Науково-методичною кафедрою проведений науково-практичний семінар на рівні міста з питань мовознавства та національного виховання на тему "Розвиток пізнавальних інтересів учнів на уроках мови і літератури". З “Візиткою навчального закладу” виступили директор ліцею Пономарьова Г.А., з доповіддю "Розвиток пізнавальних інтересів на уроках мови і літератури" - Янчук І.Б. (теоретична частина семінару).

Усі члени кафедри достойно підготувалися до семінару. Зацікавлення у присутніх викликали фрагменти відкритих уроків учителів української мови і літератури: Пономарьової Г.А., Савельєвої Г.К., Липчук Н.П., Білик Н.О., Мазяр О.Г., Янчук І.Б. (створено відеокартотеку). Різноманітні за тематикою, формами і методами роботи, уроки викликали схвальні відгуки у присутніх, які виступали зі словами подяки,. які виступали зі словами подяки. Зацікавлення викликала і виставка учнівської творчості, представлена на семінарі.

Тож, саме через призму уроків та позакласних заходів була показана робота вчителів по вихованню національної культури, розвитку творчих здібностей учнів.

В основі методичних пошуків учителів кафедри лежать інноваційні принципи навчання та виховання. "Від творчого вчителя до творчого учня" - така формула дає свої плідні результати. А це цілий ряд конкурсів учнівської творчості, в яких найактивнішу участь беруть наші ліцеїсти під керівництвом своїх учителів-наставників. Результат тому - достойні показники на рівні міста, області, держави:

 1. Конкурс "Рідна мова" (ЖДУ)
 2. Всеукраїнський конкурс знавців української мови їм. П.Яцика
 3. Конкурс, приурочений 150-річчю І.Я.Франка
 4. Конкурс "Ідея соборності України: творчість Т.Шевченка, народ, суспільство, держава, родина. Минуле, сучасне і майбутнє"
 5. "З Україною в серці"
 6. "Європа в школі"
 7. Всеукраїнський конкурс "Вірю в майбутнє твоє, Україно"
 8. "Вчитель - моє покликання"
 9. Конкурс учнівських творів, присвячених 60-річчю визволення України від фашистських загарбників
 10. "Молодь - за здоровий спосіб життя"
 11. Всеукраїнський конкурс творчих робіт "Я - громадянин"
 12. "Мій улюблений вчитель"
 13. Конкурс учнівських робіт до 20-річчя Чорнобильської трагедії.

Нам є чим пишатися. Усі без винятку вчителі підготували учнів-призерів. Деякі з ліцеїстів декілька років поспіль завойовують призові місця в конкурсі. Є й такі, що перемагали в багатьох (Макарова Анастасія, Горай Богдан, Хом’як Людмила, Пивовар Дмитро, Козакевич Дар’я, Зайченко Вікторія, Тяжкороб Ана).

Не залишається поза увагою і такий вид учнівської творчості, як МАН (Хом’як Людмила, 8-Г клас, вч. Липчук Н.П. - 4 місце, міський тур; Шишкіна Олена , 9-В клас, вч. Савельєва Г.К. - відзначена , міський тур).

Треба наголосити і на активній підготовці школярів до участі в олімпіадах з української мови. Організована, системна робота кафедри у цьому напрямку - запорука успіху учнів.

З появою великої кількості книжок з розробками окремих тем учитель відчуває необхідність у систематизації цього тематичного (лексичного та граматичного) матеріалу за рівнями мовної готовності учнів таким чином, щоб, не гаячи часу, можна було використовувати його при плануванні кожного окремого уроку, розширюючи горизонти мовного спілкування у рамках програмних тем. Ось чому всіма вчителями кафедри розроблені методичні рекомендації щодо вивчення найважливіших тем з рідної мови.

Підготовлено і здано до друку нестандартний дидактичний матеріал, тестові завдання з літератури, авторські уроки.

За планом роботи школи передбачено проведення відкритих уроків, на яких вчителі реалізують проблему - розвиток творчих здібностей з урахуванням індивідуальних особливостей кожної дитини. Відповідали цій меті відкриті уроки:

 • "Зачарована Десна" як сповідь душі О.Довженка" (Пономарьова Г.А.)
 • "Громадянська В.Сосюри "(Пономарьова Г.А.)
 • "БПЧ. Творчість Валер’яна Підмогильного" (Савельєва Г.К.)
 • "Я хочу жити в Україні, я України син (Життєвий і творчий шлях О.П.Довженка)" (Янчук І.Б.)
 • "ЛРК. Знайомство з творчим доробком В.П.Матвієнка" (Липчук Н.П.)
 • "Поняття про стилі мовлення" (Білик Н.О.)
 • "Складнопідрядне речення з кількома підрядними" (Мазяр О.Г.)
 • "Л.Глібов. Квіткове весілля" (Бережанська І.М.)

Бережанська І.М. - молода колега нмк української мови і літератури. Вона працює над підвищенням свого фахового рівня, відвідує ШПА (керівник Янчук І.Б.). Засідання школи неодноразово відбувалися і в межах ліцею № 25. А вчителі навчального закладу беруть активну участь у підготовці виступів (Пономарьова Г.А., Янчук І.Б., Савельєва Г.К., Білик Н.О., Мазяр О.Г., Липчук Н.П., Бережанська І.М., Кравчук А.В.).

Тісним є співробітництво кафедри з ЖДУ ім. І.Франка. Успішно проходить практика студентів. Кваліфікація вчителів наставників кафедри, висока фахова підготовка дозволяють студентам сприймати практику як серйозний крок на шляху до оволодіння професією вчителя.

Вчителі кафедри впроваджують у роботу свої методичні знахідки, інновації . Науково-методична робота вчителів знайшла своє втілення в їх авторських роботах, які поряд з іншими важливими питаннями, обговорюються на планових засіданнях науково-методичної кафедри вчителів української мови і літератури.

Вчителі російської мови та зарубіжної літератури:
Кравчук А.В., Місик В.О., Подкоритова З.В., Суржан І.В., Цибульська Л.Б.

Вчителі російської мови та літератури працювали над проблемною темою: «Розвиток творчо зорієнтованої особистості на основі інтенсифікації навчально-виховного процесу в умовах нової школи».

Були підготовлені виступи на педрадах, засіданнях кафедри, семінарах та конференціях на теми: «Інноваційні методи навчання на уроках зарубіжної літератури», «Сучасні підходи до типології та структури уроків», «Особистісно орієнтоване навчання», «Особливості комунікативного навчання російській мові» (Кравчук А.В.), «Використовування нових технологій на уроках розвитку мовлення», авторська програма «Нобелівські лауреати», «Літературні премії» (Подкоритова З.В.), «Вплив діалогічного і монологічного мовлення на розвиток творчих здібностей особистості», «Різнорівневі завдання на уроках російської мови», «Новітні технології на уроках зарубіжної літератури» (Цибульська Л.Б.), «Інноваційні технології на уроках зарубіжної літератури», «Особливості моделювання уроку стоп-кадр», «Розвиток особистості засобами зарубіжної літератури» (Суржан І.В.), «Інноваційні методи навчання на уроках російської мови», «Інтегроване навчання» (Місик В.О.).

Вчителями розроблені авторські програми, авторські уроки, проведені відкриті уроки. Надруковано авторську програму «Нобелівська премія», статтю «Критерії оцінювання знань з зарубіжної літератури», урок за творчістю Маціо Басьо (5 клас) (Подкоритова З.В.), авторську програму «Основи етики та естетики», статтю «Новітні форми оцінювання знань учнів на уроках мови та літератури» (Цибульська Л.Б.), нестандартні уроки зарубіжної літератури за творчістю М. Цвєтаєвої (Суржан І.В.).

Вчителі підготували до друку цілий ряд робіт. Подкоритова З.В. та Суржан І.В. підготували комп'ютерні програми.

Кожен рік учні ліцею беруть участь у міській олімпіаді з російської мови та літератури. Учениця 11-Б класу Зибіна С. зайняла друге місце на міській олімпіаді з російської мови (2004 рік).

Подкоритова З.В. оформила поетичний альбом учнів ліцею.

Оформлений кабінет зарубіжної літератури (Кравчук А.В.).

Вчителі Цибульська Л.Б., Суржан І.В., Кравчук А.В. проводять цікаву позакласну роботу. Під час тижня російської мови та зарубіжної літератури були проведені «Пригодницький КВК» (7 класи), «Літературна вікторина» (9 класи) (Цибульська Л.Б.).

Літературний конкурс «Подорож у книжковий океан» (5 класи), «Літературний кінозал» (5 класи), конкурси малюнків, читців (Суржан І.В.). Виставка коміксів, літературна вікторина (Подкоритова З.В.), випущені стінгазети (Місик В.О.). Конкурси читців, газет, малюнків, літературний вечір «Поезія С.О. Єсеніна» (Кравчук А.В.).

Вчителі російської мови та зарубіжної літератури впроваджують в життя новітні технології навчання та виховання учнів.

Склад кафедри вчителів української мови і літератури, російської мови та зарубіжної літератури:
Янчук І.Б. (завідувач кафедри), Бережанська І.М., Білик Н.О., Липчук Н.П., Мазяр О.Г., Пономарьова Г.А., Савельєва Г.К., Кравчук А.В., Місик В.О., Подкоритова З.В., Суржан І.В., Цибульська Л.Б.


Опубліковано на сайті: 31.05.2007

Карта сайту

Фотогалерея

http://pro.zhytomir.info
Що Ви знаєте про своє рідне місто?


Про Житомир і не тільки...


Украинский портАл